Lázeňské procedury

Léčebné procedury, které poskytujeme v naší lázeňské léčebně

CENÍK LÉKAŘSKÝCH ÚKONŮ A PROCEDUR

Image

Masáže

Masáž odstraňuje únavu, posiluje regeneraci organismu, podporuje metabolismus a oběh v tkáních. Působí okamžitě nejen na tělesný, ale i duševní stav masírované osoby. Přispívá ke vstřebávání otoků, výpotků a hematomů, ovlivňuje svalový tonus, může rovněž rozrušovat tkáňové srůsty. Má reflexní a výrazné psychoterapeutické účinky.
více o MASÁŽÍCH

Klasická masáž - částečná

K nejoblíbenějším lázeňským procedurám patří klasická masáž, kterou si může dopřát každý i mimo lázně. Ovšem pouze ve spojení s ostatními lázeňskými procedurami tvoří vyvážený komplex, který ovlivňuje normalizaci svalového napětí. Dráždění receptorů vede ke zlepšení prokrvení a metabolismu.

Klasická masáž - celková

Z všeobecných účinků je popisován vliv na cirkulaci krve a lymfy, látkovou výměnu a funkci orgánů. Masáž ovlivňuje příznivě svalový tonus a navozuje svalovou relaxaci s účinky místními i celkovými. Působí protibolestivě, odstraňuje otoky , spasmy a celkově zlepšuje funkci nervosvalového aparátu.

Reflexní masáž

Vysoce specializovanou procedurou, která přináší pacientovi okamžité uvolnění, je reflexní masáž. Terapeut využívá manuálního působení na povrchu těla v místě druhotných změn, reflexně vyvolaných patologickým procesem. Speciálními techniky a hmaty stimuluje akupresurní body, které pozitivně ovlivňují funkční, degenerativní a chronická revmatická onemocnění pohybového aparátu. Masáž má vliv i na funkční a chronické onemocnění vnitřních orgánů.

Reflexní masáž plosky nohy

Systém akupunktury jako diagnosticko-léčebné metody obsahuje kromě vlastního tělového systému také mikrosystémy. Zde jsou obsaženy body korespondující s tělovými orgány a jejich funkcemi. Nejznámějším mikrosystémem je ušní boltec. Pro akupresurní masáže je nejdůležitější mikrosystém plosky nohy. Na plosku se promítají orgány celého těla, na základě masírování jednotlivých zón se mění funkce orgánů i soustav, a to tak, že dochází k rovnovážnému stavu. Ruční masáž je prováděna odborným rehabilitačním pracovníkem. Je zaměřená na odstranění patologických reflexních změn v oblasti pohybového aparátu, nejčastěji v oblasti páteře, a ovlivnění vegetativního nervového systému. Pravidelnou masáží se může ovlivnit průtok krve do jednotlivých orgánů a urychlit odplavování toxických látek z organismu, zlepšit krevní oběh, urychlit regenerace celého organismu.

Manuální lymfodrenáž

Manuální lymfatickou drenáž provádí masér se speciálním školením. Jde o manuální léčebný zásah, během kterého dochází ke změně tlaku na kapilární stěnu a zlepšení výměny látek mezi krví a tkáněmi. Provádí se sestava hmatů pro horní nebo dolní končetiny.
Indikace: lymfatické otoky na horních nebo dolních končetinách, kombinované poruchy prokrvení.

Podvodní masáž

Podvodní masáž se doporučuje při léčbě chorob pohybového aparátu a jako podpůrná terapie při léčbě psychosomatických onemocnění. Pacient se ponoří do speciální vany s vřídelní vodou o teplotě obvykle 37 °C a je masírován tlakem proudu vody, což zvyšuje prokrvení pokožky. Procedura má blahodárný účinek na celkové uvolnění svalů a šlach končetin. Nelze opomenout ani relaxační účinek.

Dětská masáž

Masáž je vhodná pro předškolní a školní děti (2–12 let). Jedná se o 20 minutovou celkovou klasickou masáž pro děti. Masáž působí příznivě na svalový, oběhový a lymfatický systém, stimuluje krevní oběh, ovlivňuje činnost orgánů a rozvoj tkání. Dítě se naučí relaxovat a soustředit se. Může se praktikovat jak u zdravých, tak i u handicapovaných dětí či dětí, které trpí specifickými poruchami. Působí preventivně, i léčebně.

Anticelulitidní masáž

Vhodným doplňkem v boji proti celulitidě je kromě zdravé stravy a pravidelného pohybu anticelulitidní masáž. Procedura se aplikuje převážně na nejexponovanější místa, tj. dolní končetiny, hýždě a bříško. Masérka provádí cílené masážní hmaty, které aktivují lymfu a napomáhají detoxikaci. Lymfatický systém odplavuje usazeniny z podkoží, které známe jako nevzhledné hrbolky.

Aroma masáž

Aromatická masáž je součástí aromaterapie neboli léčby pomocí vůní. Během masáže masér jemnými hmaty a tahy ošetří tělo éterickými oleji od hlavy až po konečky prstů na noze. Oleje přes pokožku vnikají hluboko do těla, kde uvolňují svaly a šlachy, tím se zlepšuje stav pohybového aparátu. Masáž aktivuje celý lymfatický systém a podporuje kvalitní spánek. Vdechováním vonné složky působí na čichové centrum a dále na nervovou soustavu. Tím se spouští řada reakcí, zvláště emocionálních, tělo se uklidní nebo naopak stimuluje. Vonné esence navozují změnu mysli, nálady, vyvolávají pocit psychické pohody a radosti. Aroma masáž může být celková nebo částečná.

Masáž lávovými kameny

Velmi populární procedura, která přináší celkové uvolnění a duševní pohodu. Lávové kameny jsou čedičového původu, výborně akumulují teplo a mají mimořádně silnou energetickou vibraci. Horké kameny o teplotě 45 až 50 °C se používají k samotné masáži, ale také jsou rozmístěny po těle klienta. Vkládají se do rukou, pokládají na záda a na energetická centra. Během procedury kameny vychládají a masér je vyměňuje za teplé. Dochází tak k mnohem hlubšímu uvolnění, tělo se zbavuje napětí, křeče a ztuhlosti. Dochází k regeneraci tkání, zlepšuje se celkový krevní oběh, posiluje se lymfatický a imunitní systém. Masáž působí na vyrovnání energie v těle a jeho celkovou harmonizaci. Masáž lávovými kameny může být celková nebo částečná.

Baňková masáž

Obdivuhodně šetrná hloubková masáž celého kožního podloží i vnějších svalových tkání. Masáž je velmi příjemná a umožňuje výrazné prokrvení tkáně i na místech, kde díky kontaktu s kostmi není možné provádět jiné druhy masáží (páteř a oblast kolem obratlů, ale i břicho či ramena – tedy všude tam, kde je přímý tlak nepřípustný). Ohřáté baňky různých velikostí se přikládají na tělo. Díky podtlaku, který vznikne rozpínáním teplého vzduchu, se baňka přisaje a vtáhne kůži dovnitř – dané místo se silněji prokrví a působením podtlaku se z těla odsávají škodlivé látky. Málokterá metoda docílí tak intenzivního prokrvení masírované tkáně. Použití baněk je různorodé – velmi příjemná je masáž, kdy se přisátou baňkou přejíždějí záda. Již bezprostředně po masáži se může dostavit nečekaná úleva. Používání baněk má dvojí účinek. První, všeobecný, má za důsledek pročištění krve, zlepšení krevního oběhu, regulace a zdokonalení funkce autonomního nervového systému. Druhý účinek masáže – místní – odstraňuje bolest a uvolňuje ztuhlé svaly.

Medová masáž

Medová masáž. Jedná se o starou osvědčenou léčitelskou detoxikační metodu. Medová masáž využívá výborných účinků medu (především detoxikačních a reflexních) a kompresních masérských hmatů. Dochází tak k odstraňování starých usazenin a jedů až z hloubky tělesných tkání  kolem páteře. Tyto toxiny se v našem těle usazují vlivem léků, potravin, kouření a nezdravého životního stylu. Navíc přes reflexní zóny můžete medovou masáží příznivě ovlivnit i jiné orgány. Dopřejte si tedy trochu detoxikace a regenerace. Pomocí tzv. „pumpovacích“ pohybů rukou jsou při masáži medem vysávány staré usazeniny a jedy až z hloubi tělesných tkání, především oblasti vzpřimovače páteře. Je proto vhodná zvláště při velkém počtu typických civilizačních chorob, které souvisejí s usazováním jedů a škodlivin. Po medové masáži se budete cítit jako znovuzrození, Vaše pokožka bude sametově hedvábná.

Image

REHABILITACE

Všeobecné kondiční cvičení a speciální cvičení zaměřené na konkrétní potíže pacientů.
VÍCE O REHABILITACI

Léčebný tělocvik – individuální

ACT – cvičení na neurofyziologickém podkladě, spirální stabilizace, míčkování, mobilizace a měkké techniky, posilování hlubokého stabilizačního systému, péče o jizvy.

Cílem individuálního cvičení pod vedením odborného rehabilitačního pracovníka je normalizace nebo podstatné zlepšení pohyblivosti postižených částí těla. Rehabilitační pracovník provádí proceduru dle konkrétního předpisu lékaře a současně průběžně sleduje reakce pacienta a přizpůsobuje tomu výběr vhodných technik. Důležité je, aby pacient po návratu z lázní domů pravidelně opakoval naučené léčebné cviky.

Léčebný tělocvik - skupinový

Zahrnuje všeobecné kondiční cvičení a speciální cvičení zaměřené na konkrétní postižení pacientů. Ve velké oblibě je cvičení na velkých míčích nebo cvičení s overballem. Tato cvičení jsou nejen zábavná, ale zároveň vedou pacienty k osvojení si cvičebních úkonů, které aktivně podporují zvýšení pohyblivosti.

Image

ELEKTROLÉČBA

Fyzikální terapie, při které je využíván léčebný účinek různých forem elektrické energie. Elektroléčba v převážné míře využívá své analgetické účinky, často zlepšuje krevní cirkulaci a výživu tkání, tlumí zánětlivou aktivitu a usnadňuje tak pohybové funkce. Princip elektroléčby spočívá ve stimulaci nervu a svalu střídavým  elektrickým proudem různé frekvence a průběhu. Systém je vhodný pro podpůrnou fyzikální léčbu různých neurologických, ortopedických, interních a jiných onemocnění provázených bolestí a zvýšeným nebo sníženým svalovým napětím. Elektroléčba využívá působení nízko, středně a vysokofrekvenčního proudu na lidský organismus a je vhodným doplňkem ostatních fyzioterapeutických postupů. Druh elektroléčby určuje lékař.
ELEKTROLÉČBA

Biostimul

Při léčbě kožních onemocnění i poranění se využívá ruční zdroj polarizovaného světla. Polarizace světla umožňuje průnik do hloubky tkáně, kde působí na molekulární strukturu buněčných membrán, stimuluje metabolismus, podněcuje hojivé procesy a naopak tlumí zánětlivé a bolestivé stavy. Proniká do hloubky 1 – 2,5 cm.

Elektroléčba

Fyzikální terapie s využitím nízkofrekvenčních proudů. Působí myostimulačně a spasmolyticky.

Magnetoterapie

Jedná se o fyzikální terapii, při které se využívá pozitivních účinků magnetického pole na lidský organismus. Působením pulsního magnetického pole dochází k ovlivňování tkání lidského těla, což vede k potlačení, často i úplnému odstranění některých zdravotních potíží. Tato bezkontaktní metoda má hojivý a protizánětlivý efekt, zmenšuje a odstraňuje bolesti.

Ultrazvuk terapeutický

Pozitivní účinky mechanického vlnění, vznikajícího při aplikaci ultrazvuku, se velmi často využívají během léčby pohybového aparátu, zvláště pak osteoartrózy, chronických zánětů kloubů, jako i u akutního a chronického svalového revmatismu. Výsledkem procedury je mikromasáž a následný ohřev tkání, který vede ke zlepšení lokální cirkulace, snížení bolesti a zlepšení regenerační vlastnosti tkání.

Laser terapeutický

Nezastupitelné místo v medicíně zaujímá laser. Jde o přístroj, které mohou vyrábět určitou světelnou vlnovou délku v požadované intenzitě. Využíváme především k léčbě jizev po operacích.

Solux

Tato procedura je založena na lokálním využití tepla z infračerveného zářiče. V praxi se využívá k předehřátí, především u zánětů čelních a čelistních dutin. Lékař určí místo a vzdálenost.

Image

VODOLÉČBA

Hydroterapie, česky vodoléčba, je rehabilitační metoda, která využívá léčebnou sílu vody. Zejména minerální termální voda totiž zmírňuje napětí i bolesti a uvolňuje svalstvo. Vhodné jsou koupele s přísadami minerálních esencí a bylin, které se využívají pro relaxaci a očištění organizmu od stresu a napětí. Vodní masáže slouží k uvolnění pohybového aparátu a zmírnění bolestí. Vířivé koupele jemným způsobem aktivují odvod lymfy, perličková koupel je vynikající mikromasáží.
VODOLÉČBA

Sauna

Využívá se působení suchého, horkého vzduchu. Poté ochlazení pod sprchou. Doba pobytu v sauně je 10 – 15 minut. Pravidelné saunování přispívá ke zvýšení nespecifické obranyschopnosti, k otužování, k celkové regeneraci a relaxaci. Je vhodná jako prevence chorob z nachlazení, onemocnění dýchacích cest, lehká revmatická onemocnění, funkční poruchy prokrvení, migrény, klimakterických potíží.

Skotské střiky

Skotské střiky patří mezi vodoléčebné procedury, při kterých se střídá střik teplého a chladného proudu vody. Provádí se ze vzdálenosti asi 3 m při tlaku 3 ATM. Teplý střik má teplotu 40 °C a trvá 30 sekund, následuje chladný střik o teplotě 15 – 20 °C po dobu 5 – 10 sekund. Oba střiky se opakovaně střídají a vždy končí chladným proudem.

Střídavá nožní koupel /šlapačky/

Šlapací lázeň jako střídavá nožní koupel je také součástí vodoléčby . Jde o aktivní pohyb /šlapání/ ve vaničkách s teplou a studenou vodou s výškou hladiny 20 – 25 cm.Pohyb klient začíná šlapáním v teplé vodě po dobu asi 1 – 2 minut a pak překročí do vaničky se studenou vodou na půl minuty. Celý proces několikrát opakuje. Procedura končí ve studené vodě.

Image

KOUPELE

Pravděpodobně nejstarší skupina procedur, kdy byla voda využívána jako léčebný prostředek je v podobě koupele, pitné kúry nebo parní lázně. Vzhledem k mnoha typům vodoléčebných procedur vždy záleží na konkrétních potřebách a požadovaných výsledcích. Pokud zvolíme vhodný typ koupele je možné působit téměř na všechny systémy v lidském těle a pozitivně ovlivnit jejich funkci.
KOUPELE

Perličková koupel

Koupel ve vodě o teplotě 37–38 °C. Perličková koupel blahodárně působí na lidský organismus. Mikromasáží kůže dochází k lepšímu prokrvení a celkové relaxaci organismu. Svým mírně sedativním účinkem pozitivně ovlivňuje nespavost, neurózy, psychosomatické nemoci. Koupelí dochází k uvolnění svalového napětí, proto se účelně využívá při léčení pohybového aparátu.

Uhličitá koupel

Koupel ve vodě o teplotě 32–35 °C, s příměsí CO₂. Vstřebáváním oxidu uhličitého kůží dochází k výraznému zlepšení prokrvení pokožky, zpomalení srdeční činnosti a ke snížení krevního tlaku.

Suchá uhličitá koupel

Tato procedura plně využívá pozitivního účinku oxidu uhličitého na periferní oběh lidského organismu. Pacient leží v neprodyšném plastikovém vaku, který je naplněn cca 125 l plynu. Během procedury dochází ke zvýšení obsahu CO₂ v pokožce, což vede k rozšíření všech cév a současně ke zvýšení obsahu kyslíku v krvi. Doporučuje se při léčbě kardiovaskulárních onemocnění, při léčbě lymfatických otoků, při doléčování zranění pokožky, při potlačování revmatických potíží. Zvýšené prokrvení svalů a tělesných orgánů, včetně mozku, má za následek posílení nervového systému, zlepšení činnosti vegetativního nervového systému a celkové posílení imunitního systému.

Přísadová koupel

Probíhá ve speciální vaně napuštěné vodou o teplotě přibližně 35-37°C, ve které jsou rozpuštěny různé minerální soli nebo aromatické silice. Druh přísady se volí podle požadovaného efektu, převážně se jedná o uvolňující a relaxační účinky.

Koupel přísadová slatinná

Regenerační koupel z rašeliny. Aktivní látky a minerály uvolňují svaly a tkáně, stimulují přirozený cyklus organismu a podporují tak regeneraci a hojení.

Nožní koupel perlivá

Koupel dolních končetin ve vodě o teplotě 36-38 ˚C. Masírování pokožky způsobí její zvýšené prokrvení a prohřátí tkání. Tím se podporuje rychlejší vylučování škodlivých látek z těla. Pravidelné opakování koupelí vede k uvolnění svalových spasmů. Procedura má analgetický účinek.

Vířivá koupel

Hlavní význam vířivé koupele je relaxační. Navodí psychickou pohodu a uleví od každodenních starostí a pracovních povinností. Má ale vliv i na celkový zdravotní stav lidského organismu. Pomocí vířivé koupele se prokrví tkáně i vnitřní orgány. Poskytne úlevu Vašim kloubům a svalům. Vířivá koupel má výborný vliv na kardiovaskulární systém. Pobyt ve vířivce zvyšuje tělesnou teplotu, uklidňuje a stabilizuje jednotlivé procesy lidského těla, podporuje celkové uvolnění.



Image

OSTATNÍ PROCEDURY

Oxygenoterapie, obklady, zábaly, pneumopunktura, inhalace, lymfodrenáže.
OSTATNÍ PROCEDURY

Oxygenoterapie

Kyslíková léčba je vhodná pro všechny pacienty všech věkových kategorií. Zlepšuje paměť a koncentrovanost, zlepšuje spánek, odstraňuje deprese a zlepšuje celkový psychický stav, urychluje rekonvalescenci po dlouhé nemoci nebo po operaci, je vhodná při nemocech dýchacích cest, je nepostradatelná a nenahraditelná po prodělaných mozkových mrtvicích a při arterioskleróze či cévních uzávěrech, zlepšuje prokrvení mozku, srdce.

Slatinný obklad

Mezi tradiční zábaly patří rašelina. Zábaly využívají termoregulačních vlastností rašeliny. Rašelinový zábal o teplotě 39-40 °C se přikládá na postižené místo po dobu cca 20 min. Rašelinové zábaly patří k nejoblíbenějším tepelným procedurám, které se aplikují při onemocněních pohybového aparátu.

Peloidní obklad

Zábaly využívají termoregulačních vlastností peloidu. Peloidní zábal o teplotě 39-40 °C se přikládá na postižené místo po dobu cca 20 min. Peloidní zábaly patří k nejoblíbenějším tepelným procedurám, které se aplikují při onemocněních pohybového aparátu. Jedná se o certifikovaný léčivý přírodní zdroj (Loketské Lesy).

Parafínové rukavičky

K léčbě potíží pohybového aparátu se doporučují velice vhodné a účinné parafínové zábaly. Jde o metodu využívající přenosu tepla, které se uvolňuje při tuhnutí parafínové hmoty mezi 52 – 55 °C. Parafín se nanáší na ruce. Lokálním přenosem tepla dochází k prohřátí a uvolnění tkání, což odbourává pocit bolesti. Procedura je vhodná při bolesti drobných kloubů.

Pneumopunktura

Účinná procedura při léčení pohybového aparátu je modifikací akupunktury. Vlivem této metody dochází k aktivaci akupunkturních bodů. Aplikací oxidu uhličitého pod kůži se výrazně zmírňuje bolestivost, zlepšuje prokrvení ošetřované oblasti a urychluje hojení.

Inhalace

Vdechování mikroskopických částic minerální karlovarské vody ve formě aerosolu, vytvářeného pomocí ultrazvukového přístroje. Inhalace je možná ústy či nosem. Hlavní účinek je ve zkapalnění hlenu, utlumení nadměrné sekrece, navození protizánětlivé reakce. Tato procedura je vhodná při léčení infekčních a alergických onemocnění horních a dolních cest dýchacích, stavů po fyzikálním a chemickém poškození dýchacích cest, stavů po operacích a traumatických poškozeních dýchacích cest.
Jedná se o certifikovaný léčivý přírodní zdroj (minerální voda - Vřídlo).

Lymfodrenáž přístrojová

Pomocí přístroje působí postupným a střídavým přetlakem na oblast končetin, které jsou při tom opatřeny speciálními návleky.
Metoda se využívá jednak jako součást léčby lymfatických nebo žilních otoků, ale také i při méně závažných stavech ke zmírnění projevů celulitidy nebo pocitu těžkých nohou.